Vol. 1 – 88 (1914-2014)

1914-1915

1914 – 1915

Alexander Reyes – Managing Editor

Paulino Gullas – Business Manager

Associate Editors

Jose A. Espiritu – Alumni

Victoriano Yamzon – Student Activities

Aurelio Montinola – Note and Comment

1915-1916

1915 – 1916

Alexander Reyes – Managing Editor

Manuel Tabora – Business Manager

Associate Editors

Serafin P. Hildago – Alumni

Pedro Y. Ylagan – College News

Conrado Benitez – Note and Comment

1915-1919

1915 – 1919

Executive Committee

Dionisio Jakosalem – President

Ricardo Summers – Secretary

Recaredo M.A Calvo – Treasurer

Victoriano Yamzon – Managing Editor

Sidney C. Schwarzkopf – Business Manager

Natividad Almeda – Assistant Managing Editor

1916-1917

1916 – 1917

Alexander Reyes – Managing Editor

Manuel Tabora – Business Manager

Serafin P. Hidalgo – Alumni

Ramon R. San Jose – College News

Pedro Y. Ylagan – Note and Comment

1917-1919

1917 – 1919

Pedro Y. Ylagan - Managing Editor

Sidney C. Schwarzkopf - Business Manager

Arturo A. Ignacio – Assistant Business Manager

Associate Editors

Jose A. Espiritu – Alumni

Cesar Bengzon – College News

Ramon R. San Jose – Note and Comment

1918-1919

1918 – 1919

Pedro Y. Ylagan – Managing Editor

Sidney C. Schwarzkopf - Business Manager

Arturo A. Ignacio – Assistant Business Manager

Associate Editors

Pedro Y. Ylagan – Alumni

Tomas Concepcion – College News

Ramon B. Felipe – Note and Comment

1919

1919

Pedro Y. Ylagan – Managing Editor

Sidney C. Schwarzkopf – Business Manager

Arturo A. Ignacio – Assistant Business Manager

Associate Editors

Ramon R. San Jose – Alumni

Roman Ozaeta – College News

Francisco Ventura – Note and Comment

1927-1928

1927-1928

Vicente G. Sinco – Managing Editor

Student Editorial Board

Arsenio Solidum

Emilio Arevalo

Jesus C. Nava – Business Staff

Ramon Nolasco – Advertising

Calixto Zaldivar – Advertising

Raymundo Villanueva – Circulation Manager

1928-1929

1928 – 1929

Vicente G. Sinco – Managing Editor

Student Editorial Board

Deogracias Puyat

Pedro Camus

Pedro Sy-Quia

1929-1930

1929-1930

Vicente G. Sinco – Managing Editor

Student Editorial Board

Roque Ablan

Manuel Akol

Abundio Aldemita

Oscar Araneta

Ignacio Edillion

Mariano Florido

Roberto Gianson

Federico Jarantilla

Sulpicio Lugod

Jose Magallanes

Filomeno Pagusara

Leopoldo Picazo

Manuel Respicio

Francisco Sanchez

Guillermo Torres

Ramon Totengo

Dominador Veloso

Fernando Viniegra

Jose Zulueta

1933

1933

Vicente G. Sinco – Managing Editor

Student Editorial Board

Santiago C. Gregorio

Hieroteo R. Villarosa

F.C. Dino

E.J. Agulla

D. De Luna

Antonio C. Masaquel

A. Aranas

Jacobo Gonzalez

1935-1936

1935 – 1936

Vicente G. Sinco – Managing Editor

Student Editorial Board

Sinforoso Fangonil

Clemente Aliño

J.R. Agloro

Avelino D. Villafria

Potenciano Ilusorio

Fred Ruiz Castro

Macario Peralta, Jr

Mariano V. Agcaoili

Benjamin Salvosa

Dominador SN. G. Zuño

Domingo S. Siazon

Cornelio B. Deleña

A. Barredo

T.C. Silverio

1936-1937

1936 – 1937

Vicente G. Sinco – Managing Editor

Gerardo Florendo – Acting Managing Editor

Student Editorial Board

Agustin Locsin

C.V. Crucillo

Castor Jongko

Cecilia Muñoz

Cleto P. Evangelista

Conrado Vasquez

Erasmo R. Cruz

Eulalio Legaspi

Isagani Jayme

Justo De Dios

Lawalio A. Malahay

Luis J. Hervas

Lydia Florendo

Manuel R. Lora

Rafael D. Salcedo

Virgilio Patricio

1937-1938

1937 – 1938

Vicente G. Sinco – Managing Editor

Student Editorial Board

Enrique M. Fernando
Chairman

Corazon Juliano

Delfin L. Gonzalez

E. Olindo Sandoval

Eriberto M. Bernal

Ernesto J. Gonzaga

Felino G. Ampil

Francisco V. Bautista

Jose L. Africa

Jose Hernaez, Jr

Luis R. Lozada

Manuel De Leon

Olivia Calumpang

Ramon Felipe Aviado

Romeo S. Busuego

Teodoro Z. Diaz

1940

1940

Vicente G. Sinco – Managing Editor

Student Editorial Board

Alexander Sycip
Chairman

Norberto Quisumbing
Vice-Chairman

Isidoro T. Almeda

Raul Del Castillo

Cesar C. Climaco

Mary F. Concepcion

Joaquin V. Gonzalez

Rhodora Jardeleza

Domingo Laurea

Carlos Ledesma

Graciano C. Regala

Luciano E. Salazar

Heracleo H. Tan

Felicisimo San Luis

Francisco Santos

Rosa Santos

Dominador Sayon

Emmett P. Shea

1972-1973

1972 – 1973

Antonio T. Carpio
Chairperson

Francis H. Jardeleza
Vice Chairperson

Members

Noe B. Baga

Samuel Bautista, Jr

Abraham B. Borreta

Nanette R. De Castro

Myrna S. Feliciano

Paraja G. Hayudini

Gerardo Ledesma, Jr

Lamberto L. Meer

Rafael A. Morales

Santiago A. Polido

Eduardo R. Robles

Clemente Sabitsana, Jr

Andres Sta. Maria, Jr

Ma. Luisa P. Tuazon

Corazon M. Villarba

1973-1974

1973-1974

Ma. Luisa P. Tuazon

Chairperson

Arthur L. Villaraza
Vice Chairperson

Members

Vicente B. Amador

Feliciano A. Aspi

Fernando T. Barican

Anacleto M. Diaz

Lourdes C. Gana

Rafael A. Morales

Manuel L. Ortega

Roger Z. Reyes

Manuel A. Roxas

Aurora A. Santiago

Emily A. Sibulo

Jose B. Tomimbang

1974-1975

1974 – 1975

Manuel R. Roxas
Chairperson

Enrique Y. Teehankee
Vice Chairperson

Members

Ma. Reymunda Carmen R. Balasbas

Eulogia M. Cueva

Norma P. Paguia

Fernando T. Barican

Roger Z. Reyes

Randolph S. Salazar

Aurora A. Santiago

Emily A. Sibulo

Jose B. Tomimbang

Leonides F. Tungohan

1975-1976

1975 – 1976

Cezar Tadeo F. Hilado
Chairperson

Avelino J. Cruz, Jr.
Vice Chairperson

Members

Juanito C. Castaneda, Jr.

Rico V. Domingo

Jose L. Escobido

Jose D. Flores

Mina G. Gentugaya

Teresita J. Herbosa

Vicente D. Lasam

Alan A. Leynes

Remie A. Noval

Corazon P. Paredes

Pelagio T. Ricalde

Jose A. Soluta, Jr.

Moises S. Tolentino, Jr.

Leonides F. Tungohan

Benjamin T. Subido

Oscar G. Yabes

1976-1977

1976 – 1977

Alexander J. Poblador
Chairperson

Lito A. Mondragon
Vice Chairperson

Members

Ariel F. Abonal

Ferdinand A. Bacorro

Edgardo A. Camello

Enrique Q. Fernando, Jr.

Mae R. Galvez

Andres H. Hagad

Cynthia Q. Halagueña

Teresita J. Herbosa

Lorna Patajo-Kapunan

Antero L. Marcelo

Reynaldo P. Melendres

Antonio V.D. Ocampo

Regina V. Padilla

Josephine Y. Ramirez

Dante T. Ramos

Pelagio T. Ricalde

1977-1978

1977 – 1978

Rolando V. Medalla, Jr.
Chairperson

Edwin S. Dela Cruz
Vice Chairperson

Members

Raoul Angangco

Victoria S. Bataclan

Jesus P. Casila

Ramon S. Esguerra

Jim G. Fondevilla

Jose Perpetuo M. Lotilla

Simeon V. Marcelo

Vitonio F. San Juan

1978-1979

1978 – 1979

Rolando V. Medalla, Jr.
Chairperson

Edwin S. Dela Cruz
Vice Chairperson

Members

Raoul Angangco

Victoria S. Bataclan

Jesus P. Casila

Ramon S. Esguerra

Jim G. Fondevilla

Jose Perpetuo M. Lotilla

Simeon V. Marcelo

Vitonio F. San Juan

1979-1980

1979 – 1980

Renato Paguio
Chairperson

Arno V. Sanidad
Vice Chairperson

Members

Raoul Angangco

Carlos G. Baniqued

Jesus P. Casila

Romulo A. Espaldon, Jr.

Jose Perpetuo M. Lotilla

Ma. Gracia M. Pulido

Ma. Lourdes A. Sales

Walter T. Young

1980-1981

1980 – 1981

Silverio Benny J. Tan
Chairperson

Carlo A. Carag
Vice Chairperson

Members

Jose Antonio Z. Carpio, Jr.

Louise Y. Gochan

Daniel C. Gutierrez

Eduardo P. Lizares

Maria Fe. T. Pangilinan

Numeriano Rodriguez

Conrado A. Sayas, Jr.

1981-1982

1981 – 1982

Silverio Benny J. Tan
Chairperson

Carlo A. Carag
Vice Chairperson

Members

Victoria A. Avena

Manuel O. Caballes

Jose Antonio Z. Carpio, Jr.

Louise Y. Gochan

Daniel C. Gutierrez

Eduardo P. Lizares

Raul C. Pangalangan

Maria Fe. T. Pangilinan

Conrado A. Sayas, Jr.

1982-1983

1982 – 1983

Napoleon Poblador
Chairperson

Daniel C. Gutierrez
Vice Chairperson

Members

Hosanna T. Ayson

Roberto N. Dio

Victor Y. Eleazar

Roberto O. Lim

Raphael Perpetuo M. Lotilla

Samuel R. Matunog

Reynaldo S. Nicolas

Raul C. Pangalangan

Luis A. Paredes

Luis Ma. Uranza

1983-1984

1983 – 1984

Gizela M. Gonzales
Chairperson

Members

Ma. Lourdes A. Sereno

Luis H. Dado

Manuel R. Del Rosario

Roberto N. Dio

Elsa Marie R. Divinagracia

Ma. Perla D. Eslao

Joselito A. Oliveros

Teofilo S. Pilando, Jr.

Romualdo T. Sanidad

Eric C. Santos

1984-1985

1984 – 1985

Peter B. Payoyo
Chairperson

Alberto T. Muyot, Jr.
Vice Chairperson

Members

Elsa Maria Divinagracia

Daniel A. Gorgonia

Mel A. Macaraig

Aleli G. Manimtim

Marcelino Mikhael Lee L. Maxino

Jose Antonio R. Nierras

Sabino B. Padilla

Caesar J. Poblador

Ma. Henedina San Juan

Encarnacion Gemma M. Santos

1985-1986

1985 – 1986

Dan Albert De Padua
Chairperson

Ma. Victoria A. Grageda
Vice Chairperson

Members

Raymond Parsifal Fortun

Orlando Mendiola

Raul Vasquez

Ma. Jasmine Oporto

Helen Go Tiu

Francisco Farolan

Peter Donnely Barot

Miriam Corazon Edmilao

Fina Bernadette Dela Cuesta

1986-1987

1986 – 1987

Rose Marie King
Chairperson

Agnes H. Maranan
Vice Chairperson

Members

Perpetuo M. Lotilla, Jr.

Hector De Leon, Jr.

Zenaida Ongkiko

Earnswell Tiu

Raul T. Vasquez

Ronald Ariete

Jose M. Jose

Doreen Dionisio

Marie Grace T. Javier

Peter John Calderon

1987-1988

1987 – 1988

Carlos Roberto Z. Lopez
Chairperson

Claro Orlando Parlade
Vice Chairperson

Members

Marlene Brigida Agmata

Salvador Panga, Jr.

Nicanor Padilla

Esther Bravo

Odilon Sta. Tieresa

Ricardo P.G. Ongkiko

Juan Orendain P. Buted

Gabriel Dela Merced

Hector Danny D. Uy

Hilario Marbella

Rowell Barba

Voltaire Mauricio

1989-1990

1989 – 1990

Evalyn Ursua
Chairperson

Theodore O. Te
Vice Chairperson

Members

Carlos Sorreta

Gail Valderama

Reno Gonzales, Jr.

Brenda Velasco

Jaime Renato Gatmaytan

Adrian Arias

Wilfredo Garrido, Jr.

John Paul Leido

Joe Nathan Tenefrancia

Raymond Ong

1990-1991

1990 – 1991

Eloisa D. Palazo
Chairperson

Lorenzo B. Ziga
Vice Chairperson

Members

Asuncion A. De Leon

Francis P. Dignadice

Sheilah P. Galvez

Dante B. Gatmaytan

Jose German M. Licup

Cynthia D. Nuval

Bernard P. Olalia

Therese K. Perez

Rodolfo Noel S. Quimbo

Jude Josue L. Sabio

Andrei Bon C. Tagum

Jose Carlos Taningco

Helena C. Tolentino

Nick E.C. Villaluz

1991-1992

1991 – 1992

Angelica Pia Peña
Chairperson

George Gilbert G. Dela Cuesta
Vice Chairperson

Members

Rodel A. Cruz

Solomon Ricardo B. Castro

Cheselden George V. Carmona

Marie Cecille T. Roque

Amer Hussein N. Mambuay

Ma. Angeli O. Lerma

Aristotle B. Batuhan

Riza Del Rosario

Mary Anne S. Toledo

Pablo J.F. Garcia, Jr.

Manuel Jose R. Oyson, III.

Bienvenido B.M. Amora, Jr.

Edlyn Frances V. Verzola

Benjie P.L. Lopez

Patrick T. Lugue

Carina C. Laforteza

Julieta Baccutan

1992-1993

1992 – 1993

Rudyard A. Avila, III.
Chairperson

Edson T. Eufemio
Vice Chairperson

Bob L. Guinto
Managing Editor

Members

Clarence Moses M. Trocio

Paul Elmer Clemente

Ma. Theresa Veloso

Paciano F. Fallar, Jr.

Genevieve Cacho

Ma. Lourdes E.B. Oliveros

Ma. Victoria Guerra

Rhoniel Fajardo

Martin Antonio A. Lacdao Business Manager

1993-1994

1993 – 1994

Ma. Cristina C. Benipayo
Chairperson

John Paolo Roberto A. Villasor
Vice Chairperson

Members

Bob L. Guinto

Sandra Marie G. Olaso

David Puyat

Amor M. Datinguinoo

Eileen C. Pangalangan

Ma. Deanna P. Santos

Apollo S. Sangalang

Ray Anthony O. Pinoy

Myra Angeli A. Gallardo

Ana Maria Margarita A. Katigbak

Ma. Carmina C. Punzalan

Elizabeth B. Opeña

Robert Alexander R. Malig

Jane Pardiñas

1994-1995

1994 – 1995

Patricia-ann Progalidad
Chairperson

Leonor Y. Dicdican
Vice Chairperson

Members

Rafael E. Khan

Ma. Luisa Bunggo

Ronald B. Dime

Rafael D. Santos, Jr.

Ingrid Rosalie Gorre

Marie Florence L. Delos Reyes

Meredith O. Delos Santos

1995-1996

1995 – 1996

Bernard U. Cobarrubias
Chairperson

Vicente Paolo B. Yu, III.
Vice Chairperson

Members

Laurence R. Rogero

Antonio S. Ungson

Monalisa C. Dimalanta

Jo Ann Cristi M. Tabing

John David Y. Gatmaitan

1996-1997

1996 – 1997

Gerrard Paez
Chairperson

Laurence Rogero
Vice Chairperson

Members

Skarlit C. Labastilla

Mark M. Averilla

Cresencio T. Meneses, I.

Dante F. Bernabe

Marlou B. Ubano

Benedicto P. Panigbatan

Elmar B. Galacio

1997-1998

1997 – 1998

Dan Calica
Chairperson

Roger Rayel
Vice Chairperson

Members

Giancarlo Sambalido

Ida Maureen Chao

Juan Edgardo Angara

Elcid Butuyan

Jude Ocampo

Jose Ramon R. Pascual

Paterno Mantaring, Jr.

Criselda Martin

Randall Tabayoyong

1998-1999

1998 – 1999

Mona Francesca Katigbak
Chairperson

Chrysilla Carissa Bautista
Vice Chairperson

Members

John P. Virgino

Christine Veloso Lao

Asra Pieda Trinidad

Ma. Theresa U. Ballelos

Maricis Jan N. Tobias

Oliver Xavier A. Reyes

Racquel De Guzman-Buensalida

Rosario Lapus

Amabelle C. Asuncion

1999-2000

1999 – 2000

Alman Dave D. Quiboquibo
Chairperson

Andre Gerard G. Ballesteros
Vice Chairperson

Members

Christian M. Castillo

Raquel Roshell T. Pineda

Jephte S. Daliva

Elvin Michael L. Cruz

Rabbi E. Deloso

Joan Catherine Liban

Manuel F. Santos, Jr.

Emerlynne A. Gil

2000-2001

2000 – 2001

Alman Dave D. Quiboquibo
Chairperson

Joan Serrano
Vice Chairperson

Members

Israel D. Fagela

Julius A. Cervantes

Chet Tan, Jr.

Mani Thess Q. Peña

Genevieve H. Reyes

Hazel Rose B. See

2001-2002

2001 – 2002

Mani Thess Q.Peña
Chairperson

Raymond Sandoval
Vice Chairperson

Members

Azela G. Arumpac

R. Quintin Allado

Al Parreño

Jaime Feliciano

Ella Katrina R. Mitra

Anna Marie P. De Vera

2002-2003

2002 – 2003

Alfredo B. Molo, III.
Chairperson

Gerard L. Chan
Vice Chairperson

Members

Rodolfo G. Tuazon, Jr.
Submissions and Special Projects

Joseph Joemer C. Perez
Notes, Comments, and Footnotes

Leah G. Samson

Romel R. Bagares
Articles and Research

Ronaldo D. Policarpio
Lay-out

Abraham Rey M. Acosta
Circulation

2003-2004

2003 – 2004

Diane A. Desierto
Chairperson

Lemuel D. Lopez
Vice Chairperson

Members

Juan Arturo Iluminado C. De Castro

Yvette P. Chua

Althea Barbara E. Acas

Philip Miguel I. Ranada

Golda S. Benjamin

Alain Charles J. Veloso

Oscar Franklin B. Tan

2004-2005

2004 – 2005

Oscar Franklin B. Tan
Chairperson

Gerard L. Chan
Vice Chairperson

Members

Hyacinth E. Rafael

Francis Joseph A. Cruz

May Ann R. Rosales

Ramon Abraham A. Sarmiento

Charles Edward M. Cheng

2005-2006

2005 – 2006

Roman Miguel G. De Jesus
Chairperson

Valerie Pagasa P. Buenaventura
Vice Chairperson

Members

Juan Paolo F. Fajardo

Bryan Dennis G. Tiojanco

Jonathan T. Pampolina

Jennifer M. Balba

Judy Alice U. Repol

Robert C. Ty

2006-2007

2006 – 2007

Leandro Angelo Y. Aguirre
Chairperson

Ryan Hartzell C. Balisacan
Vice Chairperson

Members

Aurafe Nayna R. Malayang

Jeanie Rose A. Bacong

Gilbert T. Andres

Stephanie E. Abiera

Johann Carlos S. Barcena

Mark Anthony M. Parcia

2007-2008

2007 – 2008

Maximo Paulino T. Sison, III.
Chairperson

Ryan Hartzell C. Balisacan
Vice Chairperson

Members

Timm B. Renomeron

Michael Arthur C. Sagcal

Diana Cecilia E. Trivino

Gerard Joseph M. Jumamil

Emerson S. Bañez

Bryan Dennis G. Tiojanco

2008-2009

2008 – 2009

Juan Paolo F. Fajardo
Chairperson

Edda Marie M. Sastine
Vice Chairperson

Members

Johaire C. Wahab

Paolo Francisco B. Camacho

Francesca Marie R. Velasco-Lao

Joseph Alden H. Valmonte

Samantha L. Poblacion

Marc Titus D. Cebreros

2009-2010

2009 – 2010

Johann Carlos S. Barcena
Chairperson

Mary Rhauline DG. Lambino
Vice Chairperson

Members

Ricky A. Sabornay

Gerard Joseph M. Jumamil

Emma Theresa N. Maglaque

Maximo Paulino T. Sison, III.

Michelle P.M. Sabitsana

Ma. Anna Katrina C. Eustaquio

2010-2011

2010 – 2011

Eleanor N. Balaquiao
Chairperson

Neil B. Nucup
Vice Chairperson

Members

Richmund C. Sta. Lucia

Patrick O. Sadeghi-Tajar

Nathan J. Marasigan

Maria Angelica Paglicawan

Ma. Alexandria Ixara B. Maroto

Ricky Sabornay

2011-2012

2011 – 2012plj-editor-2011-2012Nathan J. Marasigan
Chairman

Earla Kahlila M.C. Langit
Vice-Chairman

Members

Darwin P. Angeles

Grace Ann C. Lazaro

Celeni Kristine G. Guinto

Sandra Mae T. Magalang

Marie Arcie A.M. Sercado

Sophia C. Mo

2012-2013

2012 – 2013Editorial Board PICJenny Jean B. Domino
Chairman

Paolo O. Celeridad
Vice-Chairman

Members

Arvin Kristopher A. Razon

Jenin Rosanne H. Velasquez

Mara Kristina A. Herrera

Arianne Dominique T. Ferrer

Remy Rose A. Alegre

Maria Celia H. Poblador

2013-2014

2013-2014
DSC_4017 (w Logo)

Paolo Emmanuel S. Tamase
Chair

Ruby Rosselle L. Tugade
Vice-Chair

Members

Jennifer Marie G. Castro

Arianne Dominique T. Ferrer

Maria Celia H. Poblador

Arvin Kristopher A. Razon

Efren II R. Resurreccion

Antonio Bonifacio C. Reynes